Нововолинська центральна міська лікарня

Рекомендації по профілактиці гострих порушень мозкового кровообігу від завідувача неврологічним відділенням КНП «НЦМЛ» Доманської О.Б.

Інсульт — це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку.

Займає 2-ге місце по смертності та інвалідності в світі серед дорослого населення. Щороку в світі виникає 16 млн. нових випадків інсульту та 5,7 млн. помирає від інсульту, близько 30% мають залишкові явища. В Україні щороку реєструють 100000 інсультів, 30-40% пацієнтів помирають протягом першого місяця після інсульту. Це один з найгірших показників в Європі.

В КНП «НЦМЛ» в 2018р проліковано 227 пацієнтів з них 49 померло. Щороку продовжує збільшуватись кількість пацієнтів з інсультами.

Існують два різновиди інсульту:

1) Геморагічний, що спричинений розривом мозкової артерії;

2) Ішемічний, коли артерія, що постачає кров у мозок, закупорюється тромбом або спазмується.

Більш поширеним є ішемічний інсульт – він становить близько 80% усіх випадків. Тому важливо виявити його в перші години, щоб врятувати життя людини і зменшити негативні наслідки! Прояви інсульту залежать від ураженої ділянки мозку. Як правило, під час інсульту виникають такі симптоми: людина не може посміхнутися, при цьому зазвичай опускається куточок губ; постраждалий не може нормально говорити — вимова нерозбірлива та сплутана; людина не може підняти руки вгору або ж одна рука занадто слабка і не рухається; виникає слабкість чи оніміння у правій або лівій частині тулуба та кінцівках. Інколи інсульт може проявитися лише інтенсивним головним болем . Якщо ви помітили хоча б один із цих проявів, особливо після епізоду підвищеного артеріального тиску, негайно викликайте екстрену медичну допомогу! Що швидше пацієнту нададуть фахову допомогу, то більші його шанси уникнути важких ускладнень! Найчастіше причинами ураження судин головного мозку є: артеріальна гіпертензія (підвищення артеріального тиску), атеросклероз судин головного мозку, цукровий діабет, хвороби серця та нирок, кардіогенні емболії (при наявності штучних клапанів серця, фібриляції передсердь, дилятаційній кардіоміопатії, інфаркті міокарда, розшарування стінок магістральних артерій шиї, природжені аномалії розвитку судин головного мозку, нервово-психічні перевантаження, інфекції, спадковість, вживання алкоголю, куріння, надмірна маса тіла, порушення обміну речовин (в жінок клімактеричного віку), мігрень, захворювання крові, гемореологічні зміни крові (при васкулітах, коагулопатіях), остеохондроз шийного відділу хребта, погані метеорологічні умови. Щоб уникнути захворювання на інсульт перш за все необхідно:

1) Вести здоровий спосіб життя: не зловживати алкоголем, не палити цигарки! Куріння подвоює ризик інсульту, а відмова- знижує ризик до 50%. Зловживання алкоголем істотно підвищує ризик інсульту в результаті підвищення артеріального тиску.

2) Регулярна фізична активність. Необхідним є щодня, хоча б протягом години, ходити по свіжому повітрі! Не рекомендується фізична праця на дачних ділянках особам похилого віку та будь-яка робота з тривалим опущенням голови вниз!

3) Необхідно звертатись до свого сімейного лікаря з метою обстеження та своєчасного лікування захворювань, які перераховані вище. Пацієнтам похилогого віку для контролю аналізів, виключення згущення крові, підвищеного холестерину, Бета-ліпопротеїдів, які можуть закупорювати судини, необхідно звертатись 2р в рік, а молодшим 1р в рік.

4) Всім починаючи з 20-ти річного віку потрібно регулярно щодень вимірювати та контролювати артеріальний тиск враховуючи, що інсульти омолодились. Необхідно підтримувати оптимальний рівень АТ 120/80 мм.рт.ст. Для пацієнтів з артеріальною гіпертензією АТ має бути нижче 140/90 мм.рт.ст., з цукровим діабетом- нижче 130/80 мм.рт.ст.

5) В харчуванні має бути достатня кількість щодня рослинної їжі, овочів та фруктів, хліб, пшениця та інші круп’яні культури, оливкова олія, риба та рідко червоне вино в дуже маленьких дозах. Рекомендовано вживати протягом доби достатню кількість рідини- в об’ємі не менше 1,5 л/добу. Оскільки вживання недостатньої кількості рідини протягом доби є однією із причин згущення крові і потім утворення тромбів! Напої мають бути натуральними! Не рекомендується вживати жирну та солену (кухонної солі не більше 5 г на добу!), гостру їжу, оскільки така їжа може згодом спровокувати відкладання атеросклеротичних бляшок на стінках судин та підвищувати артеріальний тиск. Якщо є підвищений артеріальний тиск то має бути безсольова дієта!

6) Гарячі ванни, сауни з контрастним душем та перебування під прямим сонячним промінням влітку може спровокувати інсульт в осіб з факторами ризику в яких є судинні проблеми. Людина може себе почувати добре, але в організмі десь є скрите захворювання, яке себе ще не проявило!

7) Правильна організація режиму праці та відпочинку, уникати нервово-психічних перенапружень.