Як працює державна програма
Держава гарантує забезпечення високоякісними сучасними протезами та іншими засобами реабілітації, що дають змогу відновити втрачені функції, адаптуватися до нових умов та повернутися до активного соціального життя.
У межах програми ви можете не лише безоплатно отримати протез або інший засіб реабілітації, а й послуги з його ремонту, заміни та обслуговування. Вам нададуть підтримку на всіх етапах — від подання заяви і до отримання самого виробу.
Засобами реабілітації є:
Протезно-ортопедичні вироби
- протези, зокрема протези молочної залози;
- ортези;
- ортопедичне взуття;
Спеціальні засоби для самообслуговування та догляду
- рукавиці;
- наколінники;
- подушки абдукційні;
- подушки протипролежневі;
- вкладиші із силіконової або гелевої композиції для кукс;
- комплект чохлів для кукс верхніх та нижніх кінцівок;
- крісла-стільці;
- сидіння для ванни, сидіння для душу, табурети та стільці для душу;
- туалетні опори;
- східці, підставка для ванни.
Допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому
- палиці, зокрема тактильні (білі тростини);
- милиці, ходунки.
Засоби пересування
- крісла-каталки;
- низькоактивні крісла колісні;
- середньоактивні крісла колісні;
- активні крісла колісні;
- багатофункціональні крісла колісні;
- крісла колісні з електроприводом;
- електроскутери;
- дорожні крісла колісні;
- коляски малогабаритні;
- триколісні велосипеди
- підйомники пересувні, підйомники стаціонарні.
Меблі та оснащення
- столи;
- вертикалізатори;
- ліжка, матраци протипролежневі;
- стінки шведські;
- бруси та поручні.
Спеціальні засоби для орієнтування, спілкування та обміну інформацією
- мобільні телефони, планшети;
- світлові сигналізатори;
- вібросигналізатори «Нічна няня»;
- пристрій для визначення рівня рідини.
Хто може скористатися
Кожна людина має право на безоплатне протезування та забезпечення іншими засобами реабілітації, як-от крісла колісні, милиці та ходунки.
Держава зі свого боку гарантує якісні протези та інші засоби реабілітації, покриває їх ремонт, заміну та обслуговування.
Як отримати засоби реабілітації
Щоб отримати засіб реабілітації, особа з інвалідністю або її законний представник мають подати за зареєстрованим або задекларованим місцем проживання чи перебування до органів соціального захисту населення або центрів надання адміністративних послуг заяву про забезпечення засобом реабілітації в паперовій формі або через Електронний кабінет особи з інвалідністю, або через Єдиний державний вебпортал електронних послуг «Дія».
Перелік документів, які потрібно надати разом із заявою:
- паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України, або посвідка на постійне проживання, або посвідка на тимчасове проживання, або посвідчення біженця, або посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, або свідоцтво про народження (для дітей віком до 14 років);
- ідентифікаційний номер (копія одного з передбачених Податковим кодексом України документів із даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків або паспорт громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу й мають відмітку в паспорті);
- для осіб з інвалідністю — висновок МСЕК (для дітей з інвалідністю — висновок ЛКК) (у разі коли особа звертається вперше);
- індивідуальна програма реабілітації (для особи з інвалідністю та дитини з інвалідністю) або висновок ЛКК (для інших осіб, осіб з інвалідністю, група інвалідності яких установлена до 1 січня 2007 р. безстроково або строк дії не закінчився);
- оригінал довідки з місця роботи, служби або навчання (для осіб, які працюють, служать, навчаються) — для забезпечення протезами верхніх та нижніх кінцівок, ортопедичним взуттям, активними кріслами колісними (крім учасників бойових дій);
- посвідчення, яке підтверджує право особи на пільги.
Після цього орган соціального захисту населення (ЦНАП) повинен ознайомити особу з інвалідністю та надати їй чи її представнику інформаційні матеріали щодо механізму забезпечення допоміжними засобами реабілітації та отримання компенсації, а також перелік підприємств із зазначенням їх контактних даних, до яких такі особи можуть звернутися з питань забезпечення допоміжними засобами реабілітації. Також їх мають інформувати щодо каталогу допоміжних засобів реабілітації, сумісності допоміжних засобів реабілітації тощо.
Підприємства, що виготовляють та постачають допоміжні засоби реабілітації і включені Держлікслужбою до Реєстру осіб, відповідальних за введення медичних виробів, активних медичних виробів, які імплантують, та медичних виробів для діагностики in vitro в обіг, забезпечують осіб з інвалідністю такими засобами.
Після того, як особа з інвалідністю чи її представник оберуть підприємство, на якому вони хочуть отримати допоміжний засіб реабілітації, вони мають звернутися до нього з відповідною заявою.
Первинне та складне протезування й ортезування осіб із порушеннями опорно-рухового апарату проводиться в стаціонарних (реабілітаційних) відділеннях первинного та складного протезування й ортезування підприємств, клініці УкрНДІпротезування, закладах охорони здоров’я відповідно до індивідуального реабілітаційного плану чи індивідуальної програми реабілітації, висновку ЛКК (ВЛК) шляхом підбору виготовлення та налаштування, освоєння допоміжних засобів реабілітації, виготовлених за індивідуальним замовленням, та адаптації до них.
Докладніше про процедури безкоштовного протезування (зокрема — для військових), протезно-ортопедичні вироби підвищеної функціональності за новітніми технологіями тощо можна дізнатися в пам’ятці за посиланням: https://protez.msp.gov.ua/#section-program-description
Розвиток реабілітації передбачений Нацстратегією безбар’єрності, яка реалізується в межах ініціативи першої леді Олени Зеленської, спрямованої на те, щоби надати кожній людині, яка постраждала від агресії росії, можливість повернутися до повноцінного життя.