«Годування грудьми - основа життя»
З 1 по 7 серпня в усьому світі і також в Україні, відзначається тиждень підтримки грудного вигодовування.
Щороку у світі відзначається Міжнародний тиждень підтримки грудного вигодовування. Він проводиться у 40-й тиждень року, що символізує 40 тижнів вагітності жінки до народження дитини.
Всесвітня акція «Тижня підтримки грудного вигодовування» була задумана як один із стратегічних методів популяризації та підтримки природного вигодовування дітей, для пожвавлення і відновлення, в умовах втраченої традиції - годувати діток грудьми.
Вигодовування груддю - природний та найнадійніший шлях до здоров'я та гармонійного розвитку дитини.
Новонароджена дитина першим інстинктивним рухом тягнеться до материнської груді як до джерела життя. Природа потурбувалась про те, щоб, з'явившись на світ, дитина одразу отримала саме ту їжу, яка краще всього підходить її ще не зрілому організму.
Годування грудним молоком матері є природним продовженням того харчування, що отримує плід під час свого внутрішньоутробного розвитку. Молоко матері має унікальні поживні та біологічні властивості, з ним малюк отримує все, що необхідно йому для нормального розвитку: білки, жири, вуглеводи, мінеральні речовини, вітаміни та мікроелементи. Всі ці харчові речовини знаходяться в достатній кількості, оптимальному співвідношенні та добре засвоюваній формі.
Біологічно активні речовини грудного молока (гормони, ферменти, численні імунні та інші регуляторні фактори) допомагають немовлятам швидше подолати родовий стрес та краще адаптуватися до умов життя в новому для них оточуючому середовищі. Вони сприяють кращому процесу травлення, правильному ходу обміну речовин та формуванню у дитини особистої повноцінної системи імунітету.
Сучасними науковими дослідженнями доведено, що вигодовування молоком матері визначає властивості розвитку та здоров'я не тільки на період дитинства, але й на наступні роки життя людини.
Частий та близький контакт матері та дитини під час годування груддю викликає у малюка відчуття постійного захисту та тепла, сприяє розвитку позитивних емоцій, які згодом можуть стати рисою його характеру. Ці діти більш спокійні та врівноважені, привітні та доброзичливі, більше прив'язані до матері, а згодом і до батька. Їхній психомоторний, емоційний та фізичний розвиток кращий, вони більш комунікабельні, ніж діти-"штучники".
Вигодовування груддю - це важливий завершальний етап тісного біологічного зв'язку організму дитини з організмом матері, завдяки якому формуються та зміцнюються всі основні механізми здоров'я дитини.
Серед дітей, вигодуваних грудним молоком, значно рідше бувають випадки раптової смерті, менше ризик розвитку хронічних захворювань органів травлення, а також щелепних, стоматологічних та ортопедичних порушень, а у майбутньому - менший ризик розвитку таких тяжких хвороб обміну речовин, як цукровий діабет, ожиріння, атеросклероз.
Діти, які вигодовуються материнським молоком, рідко хворіють, а якщо захворіють, то швидше одужують. Ризик шлунково-кишкових та алергічних захворювань у них набагато менший, ніж при штучному вигодовуванні.
Грудне вигодовування – найвище втілення почуття любові, прихильності, взаєморозуміння матері та дитини. Це шлях до теплих відносин в родині, покращення емоційного стану в суспільстві, зниження рівня агресії в світі, до миру на Землі.
Тетяна Лехкобит
Лікар-неонатолог КНП «Нововолинська центральна міська лікарня»