Комунальне некомерційне підприємство "Нововолинська центральна міська лікарня"

Про кір

Кір відноситься до керованих інфекцій, тобто тих, яким можемо запобігти щепленнями. Щеплення проти кору проводиться згідно календаря щеплень – у 12-ть місяців в перший рік життя і повторно в шість років. Імунітет після щеплення тривалий, утримується до 25-ти років.

Як перебігає хвороба?

Фото без опису

Кір – гостра заразна хвороба, що спричиняється вірусом кору, передається повітряно-крапельним шляхом, характеризується гарячкою, катаром слизових оболонок дихальних шляхів, очей, а з новим підвищенням температури тіла – етапним виникненням висипу. Висип кору – це дрібні рожево-червоні цятки і пухирці, що злегка піднімаються над поверхнею шкіри, поступово перетворюються на більші плями.

Джерелом інфекції є хворі: максимальна заразність протягом катарального періоду і перший день висипу, З 3 дня висипу виділення вірусу у зовнішнє середовище, відповідно і заразність хворого різко знижується. Після перенесеного кору формується стійкій довічний імунітет. Інкубаційний період складає 17-21 день, тобто вірус попав в організм людини і розмножується.

У клінічному перебігу розрізняють 3 періоди: катаральний (початковий) 3-4 дні. Спостерігається температура тіла 38,5-39 , сухий надривний кашель, нежить і запалення очей - кон'юнктивіт.

Період висипань починається на 3-4 день - знову підвищується температура тіла до 39-40, з'являється висип. Дуже важливою діагностичною ознакою кору є етапність висипу, на 1 день висипання з’являються за вухами, на шиї, обличчі, на 2 день - висипання повністю охоплює тулуб, поширюється на кінцівки. Поступово температура тіла нормалізується. Висип згасає і настає період пігментації, який продовжується 1,5- 3 тижні.

Кір має типовий, а також атиповий перебіг (відсутність катарального періоду, скорочення періоду висипання, порушення етапності висипання).

Ускладнення можуть з’являтися в будь який період хвороби, найчастіше спостерігаються ураження органів дихання: ларингіт, бронхіт, пневмонія.

Враховуючи високу заразність кору в катаральному періоді важлива рання діагностика кору та ізоляція хворого до 4 дня від початку висипань.

Активна імунізація (щеплення) відіграє основну роль у профілактиці кору.